Meyvecilik Çalıştayı Düzenlendi

İl Müdürlüğümüz, DAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Bingöl Üniversitesi ve Bakanlığımızın işbirliğiyle düzenlenen,” Bingöl’de Meyvecilik Çalıştayı” Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi konferans salonunda 2 oturum halinde 09 Kasım 2013 tarihinde yapıldı.

 

Çalıştaya Bingöl Valisi İbrahim TAŞYAPAN, Belediye Başkan Vekili Ahmet GÜNDOĞDU, Vali Yardımcısı, Numan Tahir ŞİMŞEK, İslam Konferansı Temsilcisi Fatih SERENLİ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İyi Tarım Uygulamaları Ve Organik Tarım Dairesi Başkan Vekili, Ali BAĞDİLİ Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ödeme dairesi Başkanı Ali Recep NAZLI, Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı  Mehmet SIĞIRCI, Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Zeki KARAKOÇ, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan DEMİR,  Müdürümüz Sedat ILDIZ İl Müdür Yardımcısı Nurettin KIYAS, Bingöl Üniversitesi Çukurova Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü, TKDK Muş ve Elazığ İl Koordinatörleri, İl Müdürlüğümüz Şube Müdürleri ve personeli, sivil toplum örgüt temsilcileri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

 

İl Müdürümüz Sedat ILDIZ yaptığı konuşmada; İlimizin ekolojisi pek çok meyve türünün yetiştirilmesine oldukça uygundur. Ülkemizde üretimi yapılan meyve türlerinin ekseriyeti yetiştirilebilmektedir. Ayrıca topraklarımızın bakir olması organik tarım için uygun bir potansiyel olduğunu belirterek şöyle devam etti.etti,

Tarımda birim alandan yüksek gelir elde edilen meyvecilikten ilimiz üreticilerinin de yararlanması ve mevcut potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla İl Özel İdaresi kaynaklarıyla desteklenen Meyveciliği Geliştirme Projesi Müdürlüğümüzce uygulanmaktadır. Bu projeler neticesinde ilimizde meyvecilik alanları ve üretimi artmaktadır. Projeye 2012-2013 yıllarında İl Özel İdaresi bütçesinden toplam 677.000 TL. Ödenek aktarılmıştır. Aynı yıllarda 246 adet kapama meyve bahçesi tesis edilmiştir.

 

İlimizde, Valiliğimizin katkılarıyla Müdürlüğümüzce 5 yılda 500.000 ceviz fidanı dikim kampanyası yürütülmektedir. İlimizin iklimi ve coğrafik yapısı ceviz yetiştiriciliği için oldukça uygun olduğundan, bu projeyle ceviz yetiştiriciliğinin gelir getirici bir faaliyet olarak yaygınlaştırılması, üretim ve istihdamın geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Proje kapsamında 2011-2013 yılları arasında yaklaşık 90 bin ceviz fidanı toprakla buluşturulmuştur.

 

Müdürlüğümüz ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında yapılan protokolle aşılı ceviz fidanı üretimi yapılarak çiftçilerimize dağıtılmak üzere Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesinden 2 adet sera tesis edilmiştir.

Bakanlığımızın sertifikalı ve standart çeşitlerle kapama meyve bahçesi tesis eden çiftçilerimize yönelik destekleme uygulamaları da devam etmektedir.    

          

Hedefimiz İnşaallah Bingöl’ümüzü özellikle ceviziyle, elmasıyla geçmişte olduğu gibi gelecekte de bir meyve üretim merkezi haline getirmektir. Dedi.

 

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan DEMİR, Meyvecilik çalıştayını yaparken  bölgemizin ihtiyacı olan fidan üretiminin bu bölgede yapılmasını hedefliyoruz. Bunu yaptığımız takdirde ekmelerimiz boşa gitmeden, kaynaklarımız heba olmadan daha kısa sürede amaçladığımız yere geleceğimizi düşünüyoruz dedi.

 

Bingöl Valisi İbrahim TAŞYAPAN, Bingöl ilinde en çok üretilen meyvelerin elma, üzüm ve ceviz olduğunu belirtti.
Anadolu coğrafyasının her tarafında her türlü meyve rahatlıkla yetişmektedir ancak bunlar kişisel ihtiyaca ve ikrama yönelik yapılmakta ve ekonomik bir faaliyet olarak görülmemekte olduğunu belirterek  meyvecilik konusunda bir farkındalık oluşturmak, vatandaşların dikkatini çekmek, bu işe meraklı olanların ulaşabileceği bir kaynak oluşturmak ve bu konuyu enine boyuna tartışmak üzere böyle bir çalıştay tertip edildiğini belirterek, çalıştayı organize edenleri tebrik etti.

 

Konuşmaların ardından çalıştayın birinci oturumunda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ödeme dairesi Başkanı Ali Recep NAZLI Çalışmanın Amacı ve Kapsamı, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Alı KÜDEN Bingöl İlinin Meyvecilik Kapasitesi ve Potansiyelleri, İyi Tarım Uygulamaları Ve Organik Tarım Dairesi Başkan Vekili, Ali BAĞDİLİ  Organik Tarım, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet SUTYEMEZ Meyveciliği Etkileyen Ekolojik Ekonomik ve Kültürel Faktörler, Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı  Mehmet SIĞIRCI Meyvecilik, Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr.  K. Uğurtan YILMAZ Elma ve ceviz bahçesi kurarken dikkat edilecek hususlar ve Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Zeki KARAKOÇ  Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi  konularında sunum yaptılar.

 

Bingöl Üniversitesi konukevinde verilen öğle yemeğe katılan Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz ve Bingöl Milletvekili Prof. Dr.  Eşref Taş Açıklamalarda bulundular.Milletveki Taş yaptığı açıklamada çalıştayın Bingöl’e hayırlı olmasını dileyerek çalıştaya katılanlara teşekkür etti. 

 

Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet YILMAZ, Tarım sektörünün sadece geçmişin değil, geleceğin de sektörü olduğunu kaydeden Yılmaz, tarım sektörünün hiçbir zaman modasının geçmeyeceğini söyledi.

 

"Aslında tarım sektörü de bir sanayidir"

"Bugün dünyada tarım sanayi olarak anılıyor. Dünyada en ileri sektörlerden biri haline gelmiş durumda. Yine dünyanın nüfus artışını düşünürseniz, küresel ısınmayı, artan tüketim ve çeşitlenen tüketimi düşünürseniz tarım sektörü stratejik bir sektördür. Tarım, ülkelerin geleceği, nüfusun sağlıklı temiz ve uygun maliyetlerle beslenmesi açısından çok önemli bir sektör. Gerçekten tarım alanında ne yapsak azdır. Tarım sektörü geçmişin sektörü değil, 21. yüzyılın sektörüdür ve öyle kalmaya devam edecektir. Çünkü insanın doğrudan hayati unsurlarıyla ilişkili bir sektörden bahsediyoruz."

 

Gıda güvenliğini sağlamayan ülkelerin uluslararası alanda da çok güçlü olamayacaklarını söyledi.  Doğu Anadolu'da meyveciliği geliştirmek istediklerini belirterek dünya piyasalarında Türkiye'nin rekabet gücünün en yüksek alanlardan birinin de meyve ve sebzecilik olduğunu bildirdi.

 

AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevinde bulunduğunu dönemde, Avrupa'da etin ucuz ama meyve ve sebzenin pahalı olduğunu, çünkü Avrupa coğrafyasının meyve sebze coğrafyası olmadığını, Türkiye'nin coğrafyasının meyve sebze coğrafyası olduğunu söyledi.

 

Çalıştay 4 alt gruptan oluşan katılımcılar tarafından sorunlar, ihtiyaçlar, avantajlar, dezavantajlar ve çözüm önerileri konularının değerlendirildiği çalıştay teknik değerlendirmelerinin yapıldığı oturumun ardından grup başkanlarınca grup sunumları yapılarak çalıştay sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sayfayı Yenile      |     Yazıcı Dostu      |     Geri Dön      |        Yukarı         |         Tüm Haberler
Bingöl İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tüm Hakları Saklıdır. © 2013
Bingöl İl Gıda,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü © Yenişehir Mahallesi Hastane cad. 12000 /BİNGÖL 
Tel: +90 (426) 213 10 25 (pbx) Faks:+90 (426) 213 45 00